Nasze archiwum
20 ostatnich informacji
Strefa historii w Tyńcu Małym - mieszkańcy wsi budują swoją tożsamość »
Tekst opublikowany 2021-01-21, opracowanie Janusz Gargała
Tyniec Mały należy do najstarszych wsi leżących wokół Wrocławia. Ma wyjątkowo dobrze udokumentowaną historię, jak niewiele podobnych miejscowości. Jej początki sięgają okresu panowania Bolesława Krzywoustego, a pierwsza udokumentowana wzmianka o wsi pochodzi z 1150 roku.
Zdjęć: 5
Wrocłaskie zoo - dzień świadomości o pingwinach 2021 - uratowaliśmy już 120 „Kowalskich” »
Tekst opublikowany 2021-01-20, opracowanie zoo
Wrocławskie zoo i Fundacja Dodo dzięki wsparciu ludzi dobrej woli, adoptowały 120 porzuconych jaj pingwinów przylądkowych w RPA. Wyklute z nich i odchowane ptaki zostały wypuszczone do Oceanu Atlantyckiego i Spokojnego. Fundacja dołożyła się też do budowy szpitala, a zoo wysłało swojego pracownika do pomocy na miejscu, w Afryce.
Zdjęć: 3
7 nieoczywistych efektów epidemii »
Tekst opublikowany 2021-01-20, opracowanie Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments
Mniej rozwodów, ogromny wzrost zainteresowania adopcjami zwierząt czy wybuch popytu na nieruchomości rekreacyjne – to tylko kilka ze zmian, które zaszły w związku z epidemią w Polsce.
Zdjęć: 3
Sprzeciw Mieszkańców Gminy Siechnice »
Tekst opublikowany 2021-01-20, opracowanie um
Sprzeciw Mieszkańców Gminy Siechnice dla realizacji linii kolejowej dużych prędkości na terenie gminy w wariantach uwzględnionych w Strategicznym Studium Lokalizacyjnym CPK.
Zdjęć: 1
Zbiórka pamiątek po jeńcach byłego obozu – Stalag VIII A »
Tekst opublikowany 2021-01-19, opracowanie otomedia.pl
Fundacja Pamięć Edukacja Kultura i stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen e.V. w ramach projektu INTERREG Polska – Saksonia 2014–2020 pn. „Poznać i zrozumieć. Pamięć w imię przyszłości. Rozwój sieci edukacyjnych i społeczeństwa obywatelskiego w polsko-saksońskim regionie przygranicznym” ogłaszają ogólnopolską zbiórkę pamiątek po jeńcach byłego obozu jenieckiego – Stalag VIII A.
Zdjęć: 1
Piękna judoczka zaskakuje: „Najlepsze wspomnienia mam z… Wuhan!” »
Tekst opublikowany 2021-01-19, opracowanie otomedia.pl
Najmłodsza w historii mistrzyni Polski seniorek w judo, pasjonatka skoku o tyczce, studentka, żołnierka marynarki wojennej i jedna z najpiękniejszych mieszkanek Wielkopolski. To nie opis pięciu różnych osób, tylko jednej: 21-letniej poznanianki Elizy Wróblewskiej. ¬– W czasie pandemii miałam trochę więcej czasu, stąd pomysł na wzięciu udziału w konkursie Miss Wielkopolski czy spróbowanie sił w skoku o tyczce – mówi zawodniczka, która w październiku po raz drugi w karierze okazała się najlepszą polską judoczką w kategorii do 70kg.
Zdjęć: 9
Jedyny taki mikroskop w Polsce. UWr wydał na niego 6,5 mln zł »
Tekst opublikowany 2021-01-18, opracowanie otomedia.pl
Drugiego takiego nie ma w Polsce, podobnych na świecie jest zaledwie 160. Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego skorzystał z faktu, że uczelnia należy do ekskluzywnego grona 10 polskich Uczelni Badawczych i za 6,5 miliona złotych kupił mikroskop, który będzie także służył fizykom, chemikom i biologom.
Zdjęć: 2
Siły trzeba szukać w sobie - rozmowa z pianistką Beatą Szałwińską »
Tekst opublikowany 2021-01-18, opracowanie otomedia.pl
Beata Szałwińska jest pianistką, której gra zachwyca każdego, kto choć raz zetknął się z jej twórczością. Artystka gra z pasją wyczuwalną w każdym dźwięku a swoją muzyką sprawia, że słuchacze przenoszą się do świata uniesień i wzruszeń. Beata od lat mieszka poza Polską, ale z radością wraca do kraju nad Wisłą, gdyż sercem wciąż jest w ukochanej Warszawie.
Zdjęć: 5
Postojowe dla artystów. Można już składać wnioski »
Tekst opublikowany 2021-01-18, opracowanie otomedia.pl
Od piątku 15 stycznia wnioskować o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe mogą m.in. twórcy, artyści oraz technicy wspomagający kulturę, czy wykonujący usługi w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, którzy wykonują umowy cywilnoprawne.
Operacja „próchnica” »
Tekst opublikowany 2021-01-17, opracowanie Zdzisław Abramowicz
Było to w roku 1968. Wytyczoną przez Niemców i u schyłku drugiej wojny światowej porzuconą w trakcie budowy nową autostradę, mającą przeciąć powiat bolesławiecki w okolicach Kierżna, porastały wtedy dorodne iglaste młodniki.
Zdjęć: 4
Wracają połączenia międzynarodowe na Dolnym Śląsku »
Tekst opublikowany 2021-01-16, opracowanie otomedia.pl
Koleje Dolnośląskie przywracają od poniedziałku, 18 stycznia kursowanie zawieszonych pociągów międzynarodowych. Pociągi będą kursowały zgodnie z rocznym rozkładem jazdy wprowadzonym w grudniu .
Zdjęć: 1
Polacy kupili rządowe obligacje za ponad 28 miliardów »
Tekst opublikowany 2021-01-15, opracowanie Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments
Jeszcze nigdy nie kupowaliśmy tylu detalicznych obligacji skarbowych, co w 2020 roku. Zakupy były tak obfite, że w ubiegłym roku o niemal dwie trzecie pokonany został dotychczasowy rekord sprzedaży z 2019 roku. Powody? Słabość bankowych lokat, inflacja i niechęć do ryzyka.
Zdjęć: 2
Kamery na budynkach szkół podstawowych w Bolesławcu »
Tekst opublikowany 2021-01-15, opracowanie otomedia.pl
Od stycznia 2021 r. Centrum Dozoru Straży Miejskiej w Bolesławcu prowadzi monitoring okolic szkół podstawowych i terenów przylegających do nich. Monitoring prowadzony jest za pomocą zainstalowanych kamer wizyjnych na budynkach szkół oraz rejestratora kanałowego i monitora – w Straży Miejskiej Bolesławiec.
Zdjęć: 1
Telefon kontaktowy w sprawie transportu osób niepełnosprawnych na szczepienia przeciw COVID-19 »
Tekst opublikowany 2021-01-15, opracowanie um
Prezydent Miasta Bolesławiec informuje, że 15 stycznia 2021 r . został uruchomiony telefon kontaktowy dedykowany osobom niepełnosprawnym (posiadającym aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami) oraz seniorom, którzy nie mogą samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.
Zdjęć: 1
Butelkomat w Legnicy to pomysł, który się sprawdził »
Tekst opublikowany 2021-01-14, opracowanie otomedia.pl
Ponad sześćdziesiąt tysięcy plastikowych butelek o wadze przeszło półtorej tony wrzuciliśmy w ciągu niespełna czterech miesięcy do butelkomatu przed sklepem Decathlon przy ul. Objazdowej. Za pieniądze uzyskane ze sprzedaży plastikowych butelek zakupione zostaną drzewka, które upiększą Legnicę
Zdjęć: 1
Trwa budowa Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej »
Tekst opublikowany 2021-01-13, opracowanie otomedia.pl
Prace na Polanie Jakuszyckiej wyraźnie idą do przodu. W głównym budynku, w którym działać będzie m.in. centrum odnowy biologicznej i pomieszczenie symulujące warunki wysokogórskie, montowane są już okna, drzwi i zadaszenie. Trwają również intensywne prace zbrojarskie, betoniarskie i murarskie. Przy obiekcie powstaje też boisko sportowe. Imponującą budowę odwiedzili dziś marszałek Cezary Przybylski oraz Hetman Kraju Libereckiego Martin Puta.
Zdjęć: 3